Розширення прав і можливостей жінок-підприємців у Молдові

Підтримка малого бізнесу, очолюваного жінками, у подоланні наслідків війни


Програма “Жіноче підприємництво в Молдові – надзвичайна ініціатива з розширення економічних можливостей та прав” (FEMEIE) була створена з метою надання прямої підтримки молдовським підприємцям та переміщеним українським підприємцям в Молдові, з особливим акцентом на підтримку жінок. З метою створення комплексної, стійкої та розширеної мережі, програма запровадить центр підтримки в Молдові, надасть фінансову підтримку, доступ до глобальної мережі та ресурсів, а також навчання та тренінги на тему підприємництва.

Основні статистичні дані

  • Дата початку та дата закінчення

    01.10.2022 to 31.01.2024

  • Учасники

    75 жінок-підприємців

  • Підтримка

    500 євро/місяць до 3 осіб на підприємство

Цілі

Метою програми є надання комплексної підтримки підприємцям у Молдові, які постраждали внаслідок російської воєнної агресії.

  • Місце проведення

    Молдова

     

  • ЦСР

      

Як програма може підтримати Вас?


Фінансова підтримка 

500 євро на місяць протягом шести місяців на підтримку витрат на проживання та витрат, завдані війною.

Технічна експертиза 

Доступ до одноразового бюджету на технічну експертизу до 850 євро на підприємство.

Робочий простір 

Доступ до приміщень та робочих місць у центрі підтримки на період дії програми 

Тренінг з підвищення стійкості бізнесу до зовнішніх впливів

Навчальні сесії через цифрову навчальну платформу на актуальні теми з питань лідерства, кризової стійкості, цифрової трансформації, управління сталим розвитком та вимірювання впливу

Менторство та наставництво

Доступ до менторства та консультацій через компанії та галузевих експертів на ринку ЄС.

Можливості нетворкінгу 

Щомісячні нетворкінг заходи в рамках місцевої екосистеми в Молдові та регулярні зустрічі з місцевими та регіональними партнерами, партнерами з ЄС.

Доступ до ринку 

Підтримка в питаннях інтернаціоналізації, фінансування та можливостей залучення партнерів, постачальників та клієнтів на ринку ЄС.

Терміни реалізації програми

02 січня 2022

Відкриття конкурсу заявок

06 Лютий 2023 року

Відбір та співбесіди

Березень 2023 року

Запуск програми в Кишиневі

вересень 2023 року

Закінчення програми

Як це працює?

Ознайомтеся з кроками, щоб дізнатися, чого очікувати від програми FEMEIE та як до неї підготуватися.

  • Icon

    Ознайомтеся з критеріями відбору

    Уважно ознайомтеся з критеріями відбору та завантажте документ з критеріями оцінки заявок. Ми радимо ознайомитися з змістом заявки перед її подачею.

  • Icon

    Підготуйте всю інформацію

     Підготуйте своє національне посвідчення особи або паспорт, дозвіл на проживання, якщо він необхідний, витяг про реєстрацію Вашого підприємства та резюме (за бажанням). Для заповнення заявки Вам також буде необхідно відповісти на запитання про ваші фінансові показники у 2021 та 2022 роках.

  • Icon

    Заповніть аплікаційну форму

    Заповнення заявки займе близько 20 хвилин, якщо у Вас все готово! Ви також можете обрати мову заповнення заявки. Якщо Вам потрібна допомога у заповненні форми, будь ласка, звертайтеся за електронною адресою support@enpact.org

  • Icon

    Завантажте документи

    Після заповнення заявки Ви отримаєте електронний лист із безпечним посиланням для завантаження Ваших документів. Будь ласка, завантажте їх, використовуючи посилання для завантаження Ваших документів. 

  • Icon

    Приєднуйтесь до онлайн-чату

    Ваша заявка розглядатиметься кількома експертами з нашої команди. Якщо ваша заявка відповідатиме критеріям, Вас запросять на 30-хвилинну співбесіду, щоб обговорити та дізнатись більше про Ваш бізнес і чому Ви хочете взяти участь у програмі. 

  • Icon

    Перевіряйте свою електронну пошту

    Протягом трьох тижнів після співбесіди Ви отримаєте електронного листа з описом подальших кроків. В електронному листі буде повідомлено, чи прийнято Вас до програми, або буде надіслано відгук на Вашу анкету у випадку, якщо ми не зможемо прийняти Вас до участі у програмі. Будь ласка, перевіряйте також спам-папку.

Дізнайтеся, чи підходить Вам програма FEMEIE


  • Ви є жінкою-засновницею або жінкою-керівником малого або середнього підприємства*, яке наразі знаходиться в Молдові  
  • Ваш бізнес був легально зареєстрований в Молдові або в Україні до грудня 2021 року  
  • Ваш бізнес мав щомісячний обіг розміром не менше ніж 250 євро на одного працівника* до початку російської агресії (у січні-лютому 2022 року або листопаді-грудні 2021 року)
  • Мажоритарними власниками Вашого бізнесу є громадяни України або Молдови та/або резиденти Молдови  
  • Ваш бізнес не працює в жодних галузях, які прямо чи опосередковано підтримують виробництво зброї, включаючи транспортування зброї та весь ланцюг постачання озброєння та військових технологій 

*ЄС визначає МСП (малі та середні підприємства) як такі, що мають до 249 працівників та річний обіг в євро до 50 млн.  

*Еквівалент повної зайнятості.

Для отримання додаткової інформації завантажте список критеріїв відбору нижче. Ви завжди можете написати нам на електронну адресу support@enpact.org та отримати підтримку щодо Вашої заявки протягом 24 годин з моменту запиту. Будь ласка, зверніть увагу, що це єдиний офіційний канал підтримки програми FEMEIE і єдиний спосіб гарантованої та своєчасної відповіді.

Прийом заявок на участь у програмі FEMEIE завершено. Процес відбору триває в середньому два тижні. Якщо ви подали заявку на участь у програмі, будь ласка, регулярно перевіряйте свою поштову скриньку протягом наступних двох тижнів на предмет оновлень та наступних кроків.

Поширені запитання


Що означає FEMEIE? 

FEMEIE розшифровується як “Жіноче підприємництво в Молдові – надзвичайна ініціатива для розширення економічних можливостей та прав”. 

FEMEIE також перекладається з румунської як “жінка”, оскільки однією з ключових цілей програми є надання жінкам-підприємцям можливостей підтримувати та розвивати свій бізнес.

Яка мета програми FEMEIE?

Метою програми є зменшення економічних та соціальних наслідків війни шляхом створення інфраструктури підтримки малого та середнього бізнесу (МСП), які складають понад 98% усіх підприємств в Молдові та в Україні, і таким чином є структурною основою обох економік відповідно. Зрештою, програма має на меті зберегти робочі місця та забезпечити життєдіяльність підприємств в Молдові та Україні, які постраждали від російської агресії. Малий та середній бізнес необхідний для відбудови, оскільки він є невід’ємною частиною логістики та ланцюгів поставок. Крім того, нинішня ситуація створює великий ризик втрати експертів у регіоні. Завдяки підтримці таких бізнесів, присутність бізнесу в регіоні стане більш привабливою та доцільною.

Програма має на меті надати можливість жінкам-підприємцям зберегти свої доходи та робочі місця, створені їхнім бізнесом, а також розширити можливості та права жінок на керівних посадах.

Як фінансується програма FEMEIE?

Програма реалізується enpact e.V. за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Метою програми є протидія економічним та соціальним наслідкам, спричиненим російською війною агресії.  

Які сфери/галузі діяльності мають право на участь? 

Програма FEMEIE відкрита для підтримки всіх сфер/галузей, за винятком галузей, які прямо чи опосередковано підтримують виробництво озброєння, включаючи транспортування зброї та весь ланцюг постачання озброєння та військових технологій.

Чи повинна я знаходитись в Молдові? 

Для того, щоб претендувати на участь у програмі FEMEIE, Ви повинні на даний час перебувати та здійснювати свою діяльність у Молдові.

Чи потрібно бізнесу мати фізичне місцезнаходження?

Для участі в програмі не потрібно мати працюючий офіс або фізичне місцезнаходження бізнесу.

Чи повинен мій бізнес бути зареєстрований в Молдові?

Ваш бізнес повинен бути легально зареєстрований в Молдові або в Україні. 

Чи може більше однієї особи з одного підприємства подати заявку на участь?

Так. До 3 жінок-підприємниць/керівниць від одного підприємства мають право на участь у програмі. Всі учасниці повинні будуть підтвердити, що вони є засновниками та/або керівниками на підприємстві.  

Мій бізнес був зареєстрований у 2022 році. Чи може він претендувати на участь у програмі?

Право на участь у програмі FEMEIE мають лише підприємства, які були зареєстровані у грудні 2021 року або раніше. Мінімальної часової межі немає, тобто підприємство може бути зареєстрованим у будь-який момент часу до 2021 року.

Як ви визначаєте поняття малих та середніх підприємств (МСП)? Чи потрапляє мій бізнес у цю категорію?

Термін МСП (малі та середні підприємства) визначається Європейським Союзом як підприємства з кількістю працівників до 249 осіб та річним обігом в євро до 50 мільйонів. Якщо Ваш бізнес потрапляє під вищезазначені параметри, то він вважається МСП і має право на участь та підтримку в рамках програми FEMEIE (завантажте критерії відбору у розділі  “Додаткові документи” нижче, щоб дізнатись більше). 

Навіщо потрібно завантажувати документи, що посвідчують особу?

Для того, щоб мати можливість оцінити відповідність критеріям Вашої заявки, нам необхідно перевірити реєстрацію Вашого підприємства і те, що Ви, як засновник, є громадянином Молдови/України або резидентом Молдови. Зарахуванню до програми FEMEIE передує ретельний процес в процесі якого перевіряється законність та автентичність усіх поданих документів через відповідні органи влади Молдови. 

Всі Ваші дані захищені нашою політикою конфіденційності. Якщо у Вас виникли запитання щодо конфіденційності даних, будь ласка, напишіть нам на електронну адресу support@enpact.org, вказавши в темі листа “Privacy Inquiry – FEMEIE program” та Ваше запитання. Процес подання заявки та відбору не включає жодної інформації, яка вважається частиною Вашої запатентованої технології. Питання, що задаються у формі, стосуються насамперед команди, ринкового потенціалу, бізнес-моделі та фінансового стану підприємства.

Як ви обираєте підприємців-учасників?

Підприємці обираються шляхом подання заявок на основі критеріїв відбору програми. Заявка оцінюється на основі наступних критеріїв:

  • Чи відповідає вона всім юридичним вимогам програми 
  • Рівень її завершеності та точності 
  • Масштаби впливу війни на бізнес
  • Наскільки бізнес мав перевірену репутацію та перевірений продукт, а також демонстрував фінансову стабільність до війни 
  • Мотивація учасника щодо участі у програмі

Кожен заявник отримує сумарний бал на основі всіх вищезазначених параметрів, враховуючи його особисті обставини та рівень вигоди, яку бізнес може отримати від участі в програмі FEMEIE.

Чи можу я надіслати заявку електронною поштою?

Ні, всі заявки мають бути подані онлайн через аплікаційну форму

Посилання не працює/виникли технічні труднощі.

Будь ласка, переконайтеся, що Ви відкрили аплікаційну форму у веб-браузері, як Chrome чи Safari, і спробуйте оновити сторінку. 

Якщо у Вас все ще виникають проблеми, переконайтеся, що Ви дотримуєтеся ліміту кількості символів у кожному питанні, та будь ласка, не використовуйте жодних символів чи розділових знаків, таких як крапки, коми чи подвійний інтервал. 

Якщо досі нічого не працює, надішліть нам скріншот помилки на електронну пошту support@enpact.org. 

Загалом, ми радимо Вам не відкладати подання заявки до останньої хвилини, оскільки в останні години перед дедлайном іноді можуть виникати технічні труднощі з аплікаційною формою та/або веб-сторінкою у зв’язку з великою кількістю заявок.

Чи є контактний номер, за яким можна зателефонувати щодо моєї заявки?

Якщо у Вас є питання щодо заявки, Ви можете приєднатися до нашої інформаційної сесії (зареєструватися тут) 26 січня 2023 року о 18:00 за кишинівським часом та задати всі Ваші питання щодо програми та процесу подання заявки. Якщо Ви не можете відвідати інформаційну сесію, наша команда буде доступна в режимі онлайн протягом двох тижнів до дедлайну (конкретні години будуть оголошені найближчим часом!) – просто завітайте до нас онлайн та поставте свої запитання. 

Як я дізнаюся, що моя заявка була успішно подана?

Після того, як Ви надіслали заявку через нашу форму, Ви отримаєте електронний лист з підтвердженням, який також містить посилання для завантаження Ваших документів. Після того як Ви завантажите документи, Ви будете перенаправлені на сторінку з підтвердженням успішної подачі заявки.

Я подала заявку, але відповіді так і не отримала. Як мені діяти далі?

Всі заявники отримають відповідь про статус своєї заявки протягом двох тижнів після закінчення терміну подачі.  Будь ласка, перевіряйте також свою папку “Спам”. Якщо Ви не впевнені, що Ваша заявка була успішно подана, будь ласка, зв’яжіться з нами за адресою support@enpact.org, вказавши електронну адресу, яку Ви використовували для подачі заявки, і ми зв’яжемося з Вами. 

Очікується, що процес відбору завершиться не пізніше другого тижня лютого.

Як працює фінансова підтримка?

Фінансова підтримка становить 500 євро на місяць, які перераховуватимуться безпосередньо на банківські рахунки кожного учасника програми. Для участі у програмі та отримання фінансової підтримки необхідно мати банківський рахунок у Молдові на своє ім’я. 

Крім того, Ви отримуєте доступ до бюджету в розмірі 850 євро на підприємство, а не на учасника, який може бути використаний на проведення технічної експертизи для Вашого підприємства.

Чи потрібно сплачувати внесок для участі у програмі?

Участь у програмі не передбачає жодних внесків, а також жодних додаткових витрат чи платежів, які можуть виникати протягом усього терміну дії програми. Метою програми є надання Вам фінансової підтримки, навчання та можливостей налагодження контактів для подолання соціальних та економічних наслідків війни.

У мене є мажоритарний акціонер, який є ні громадянином Молдови, ні громадянином України, ні резидентом Молдови.

На жаль, в рамках програми FEMEIE ми можемо надати підтримку лише молдовським або українським підприємствам, які перебувають у місцевій власності. Це означає, що мажоритарна частка Вашого бізнесу не може належати фізичній або юридичній особі, яка не є громадянином Молдови/України чи особі, яке не є резидентом Молдови. 

Програма FEMEIE пропонує підтримку для полегшеного виходу на ринок ЄС постраждалих від війни підприємств, які наразі знаходяться у Молдові. Це включає: 

  • Регіональні та міжнародні можливості налагодження контактів з підприємцями, галузевими експертами, бізнес-менторами та різними партнерами.  
  • Тренінги на тему інтернаціоналізації, які зосереджені на тому, як адаптувати свою бізнес-модель до різних ринків, включаючи розуміння потреб та поведінки місцевих клієнтів, аналіз конкуренції, адаптацію маркетингових та продажних стратегій, та розвиток потенціалу Вашої команди 
  • Тренінги на тему фінансування в регіоні та можливість поспілкуватися з експертами з фандрейзингу, інвесторами та потенційними фінансовими партнерами на ринку ЄС

Програма надає декілька типів можливостей для налагодження контактів, а саме:

  • Щомісячні нетворкінг-сесії в рамках місцевої екосистеми в Молдові 
  • Регулярні мережеві зустрічі з місцевими, регіональними партнерами та партнерами з ЄС 
  • Індивідуальні зустрічі з бізнес-менторами та галузевими експертами з різних ринків ЄС, адаптовані до потреб Вашого бізнесу, стадії розвитку та сектору

Для того, щоб Ваш бізнес отримав максимальну користь від програми FEMEIE, ми радимо Вам взяти на себе зобов’язання щодо участі у тренінгах та нетворкінг-заходах, оскільки вони мають за мету підтримати Вас у подоланні негативних наслідків війни. Під час програми та за підтримки команди, Ви ставитимите для свого бізнесу проміжні цілі, які Вам необхідно буде відстежувати та досягти на протязі програми та протягом шести місяців після її закінчення. 

Звичайно, ми розуміємо те, що Ви керуєте підприємством у кризовий час і тому Вам час обмежений, проте програма створена з урахуванням цих факторів. Орієнтовний час, необхідний для отримання максимальної користі від програми, становить в середньому 4-8 годин на місяць. Хоча для отримання максимальної користі  від програми ми просимо про мінімальний рівень участі, кожна ситуація завжди буде оцінюватися в індивідуальному порядку, враховуючи обставини, в яких Ви та ваш бізнес опинилися через війну.

FEMEIE – це гібридна програма. Всі основні навчальні сесії та семінари відбуватимуться в онлайн режимі і до них можна буде приєднатись дистанційно. Ви також матимете можливість використовувати наш робочий простір у Кишиневі, якщо у Вас не буде можливості приєднатися до сесій з дому чи офісу. Регулярні заходи та зустрічі відбуватимуться в центрі підтримки в Кишиневі.

Всі матеріали програми FEMEIE (наприклад, оголошення про прийом заявок, навчальний контент і навчальна платформа, юридична документація тощо), доступні англійською, молдовською, українською та російською мовами. Володіння англійською мовою не є обов’язковою вимогою для подачі заявки або участі у програмі. 

Ви можете написати нам на електронну пошту support@enpact.org, щоб отримати підтримку та відповіді щодо Вашої заявки протягом 24 годин з моменту запиту. Звертаємо Вашу увагу, що це єдиний офіційний канал комунікації програми FEMEIE і єдиний спосіб отримати гарантовану та своєчасну відповідь.

Додаткові документи


Ми підготували пакет документів, який містить додаткову інформацію, яка допоможе Вам заповнити заявку. 

Партнери програми

Програма реалізується enpact e.V. за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Метою програми є протидія економічним та соціальним наслідкам, спричиненим російською агресивною війною.  

Sign up for our newsletter!

  • Entrepreneur stories
  • Events & opportunites
  • Ecosystem updates