29 вересня 2024 року enpact на події Just Transition through Entrepreneurship Day у Львові зібрав учасників напрямів «Ідеї» та «Підприємці» проєкту, а також представників організацій із підтримки бізнесу, місцевої влади, експертів, менторів та інших учасників екосистем, що сприяють розвитку підприємництва.
Разом вони проаналізували роль підприємництва під час структурних змін, пов’язаних із переходом від викопного палива, підтримку економічної стійкості України, адаптацію бізнесу до пост-вугільнох економіки та розбудову стійкої інфраструктури підтримки підприємців.
Учасникам обох напрямів було що сказати про захід:
«Для мене був цінним як круглий стіл, так і нетворкінг. На круглому столі я могла висловити свої думки щодо створення потужної інфраструктури підтримки підприємців, була почута і зрозуміла, що є багато схожих думок! Крім того, я познайомилася з колегами та можливими майбутніми партнерами і продовжила спілкування з ними під час нетворкінгу».
«Були цікаві теми для обговорення, хороша аудиторія, цікаві експерти. Я навіть виступив, що буває нечасто».
«Я вже розповіла всім у світі, який шанс і можливість ми маємо зараз і яку неймовірну професійну підтримку ми отримуємо. Дякую за найвищий клас проєкту!»
«Хочу подякувати за всі інсайти, інформацію, а головне – за атмосферу та позитивні емоції, якими ви з нами поділилися!»
Під час заходу відбулася панельна дискусія та три круглі столи.
Панельна дискусія «Роль підприємництва під час структурних змін, пов’язаних із переходом від викопного палива»
Експерти: Галина Литвин (Голова регіонального представництва в Україні, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit), Сергій Корнилюк (Радник міського голови Нововолинська), Максим Шуляка (Керівник центру підтримки підприємництва Дія.Бізнес Луцьк), Роман Семенюк (Учасник напряму “Підприємці”, підприємець з Волині) Модераторка: Лілія Кузік (Старша спеціалістка з маркетингу та сталого розвитку, співзасновниця «Hair for Share»)
Панельна дискусія була присвячена підприємництву як рушійній силі змін у регіонах, де відбувається економічна трансформація внаслідок закриття вугільних шахт.
Експерти обговорили види підтримки, необхідної для допомоги цим регіонам у переході від економік, які базуються на вугільній промисловості. Акцент був зроблений на співпраці з державою та між регіонами, а також на інформуванні, створенні та наданні освітніх ресурсів і можливостей, зокрема інкубаторів, для власників бізнесу та їхніх команд. Вони також розглянули критерії успіху цих програм.
Учасники круглого столу обговорили виклики, з якими стикаються підприємці, більшість з яких пов’язані або з війною Росії проти України (наприклад, нестача та мобілізація персоналу та пов’язані з цим зміни у гендерній структурі), або з більш загальними проблемами, зокрема, дефіцит управлінського потенціалу.
Для вирішення цих проблем експерти рекомендували впроваджувати стратегічне планування, розставляти пріоритети в роботі з людьми та переходити на нові, «зелені» професії.
Круглий Стіл #1 «Створення потужної інфраструктури підтримки
для підприємців»
Експерти: Юлія Лаврентій (Заступниця начальника управління економічної політики Нововолинської міської ради), Максим Шуляка (Керівник центру підтримки підприємництва Дія.Бізнес у Луцьку), Микола Савуляк (Голова ГО «Клуб Ділових Людей України»), Андреас Флодстрьом (Cпівзасновник Beetroot Academy).
Учасники круглого столку обмінялися досвідом та ідеями щодо фінансування, співпраці з органами влади, бізнес-інкубаторів та розвитку навичок. Вони також обговорили виклики в кожній з цих сфер та запропонували потенційні рішення.
На їхню думку, більшість проблем пов’язані з браком часу, навичок, співробітництва, фінансів та складними адміністративними процедурами.
Запропоновані рішення були зосереджені на створенні платформ, проведенні тренінгів та наданні рекомендацій, які допоможуть учасникам отримати необхідні знання та доступ до інформації про грантові можливості. Також учасники круглого столу пропонують налагоджувати зв’язки з місцевими органами влади та бізнес-спільнотами в Україні та за кордоном.
Круглий Стіл #2 «Підприємництво в міжнародному економічному
співробітництві»
Експерти: Галина Литвин (Голова регіонального представництва в Україні, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit), Андрій Ткачук (Заступник начальника Управління підприємництва та торгівлі Волинської обласної військової адміністрації), Анна Гармашова (Проєктна менеджерка Beetroot Academy), Віталій Киричук (Віце-президент Волинської торгово-промислової палати).
Під час другого круглого столу учасники та експерти зосередилися темах зростання бізнесу через співпрацю з різними стейкхолдерами, заповнення та подання грантових заявок, а також програми підтримки бізнесу.
Більшість викликів, пов’язаних із цими темами, виникають через занепокоєння щодо майбутніх бізнес-можливостей, труднощі з розширенням виробничих потужностей, складність грантових заявок, обмежене володіння англійською мовою, недостатню комунікацію з місцевою владою, брак послуг і програм, адаптованих до реальних потреб бізнесу, а також відсутність подальшої сталості після завершення цих програм.
Учасники столу погодилися, що забезпечення власників бізнесу інструментами для адвокації та сприяння комунікації з урядом через бізнес-асоціації та організації можуть допомогти вирішити частину цих проблем. Крім того, адаптація форм заявок до місцевого контексту та надання детальних інструкцій можуть сприяти подоланню труднощів із заповненням грантових заявок. Також гнучке використання грантових коштів дозволить підприємцям спрямовувати ресурси відповідно до своїх потреб, а створення можливостей для нетворкінгу та обміну інформацією може забезпечити сталість програм після їх завершення.
Круглий Стіл #3 «Адаптація бізнесу до поствугільних економік»
Експерти: Ірина Пикалюк (Голова Агенції регіонального розвитку Прибужжя), Назар Подольчак (Проектний менеджер та виконавчий директор ГО «Tech StartUp School»), Сергій Корнилюк (Радник міського голови Нововолинська).
Третій круглий стіл був присвячений умовам у поствугільних містах, спільним зусиллям з їхнього розвитку, кваліфікації робочої сили в регіонах та бізнес-викликам, пов’язаним зі справедливим переходом.
Під час обговорення цих питань учасники проєкту «Just Transition through Entrepreneurship» та експерти дійшли висновку, що основні виклики здебільшого пов’язані з відтоком кадрів (як за кордон, так і до інших регіонів або міст України) та занепадом ключових галузей промисловості. Цей занепад спричинив нестачу можливостей для фахівців із цих секторів, зокрема шахтарів та інших спеціалістів, пов’язаних із видобувною промисловістю, а також відсутність підтримки для їхньої перекваліфікації. Крім того, під час круглого столу учасники обговорили інфраструктурні проблеми, серед яких обмежене транспортне сполучення між містами та селами, занедбані будівлі та нестача необхідного обладнання й інфраструктури.
Для вирішення цих викликів учасники та експерти рекомендували низку заходів: створення можливостей для місцевого розвитку, зокрема організацію спільних платформ для міждисциплінарної співпраці; заснування та підтримку розвитку малого та середнього бізнесу; покращення транспортної інфраструктури для кращого сполучення між містами; реконструкцію будівель; а також сприяння співпраці між освітніми установами та місцевими бізнесами для організації стажувань та створення робочих місць для студентів.
Метою події «Just Transition through Entrepreneurship Day» було залучення експертів, місцевих бізнесів та органів влади до обговорення основних викликів і можливих рішень для підтримки регіонального розвитку в рамках концепції справедливого переходу від викопного палива.
Якщо ви більше глядач, ніж читач, перегляньте основні моменти події на відео!
Проєкт «Just Transition through Enterpreneurship» фінансується Федеральним міністерством економіки та клімату Німеччини (BMWK) за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Проєкт впроваджується неприбутковою організацією enpact.